img3
img4
 

تازه های فناوری اطلاعات و ارتباطات

07

در كنفرانس WRC-15  كه در ژنو در حال برگزاري است كشورهاي شركت‌كننده در مورد تخصيص طيف فركانس براي سيستم پيگردي جهاني هواپيماهاي مسافربري توافق كردند. براساس اين تصميم، باند فركانسي ۱۰۹۲/۳-۱۰۸۷/۷ مگاهرتز كه در حال حاضر براي ارسال سيگنال‌هاي ADS-B از هواپيما به ايستگاههاي زميني در حوزه ديد مستقيم راديوئي استفاده مي‌شود، در جهت زمين به فضا براي امكان مخابره از هواپيما به ماهواره اختصاص يافته است. 

اين توافق در پي ناپديد شدن و تلفات پرواز MH370 هواپيمائي مالزي با ۲۳۹ سرنشين در مارس ۲۰۱۴، كه بحث‌هاي جهاني را در مورد پيگردي هواپيماها و ضرورت اقدام هماهنگ شده از سوي اتحاديه بين‌المللي ارتباطات دور (ITU) و سازمانهاي مربوط را برانگيخت، حاصل شد. 

 از آنجا كه استانداردها و اقدامات توصيه شده براي سيستمهائي كه تعيين موقعيت و پيگردي هواپيماها را بكار مي‌برند، به وسيله سازمان بين‌المللي هواپيمائي كشوري (ايكائو) ايجاد شده است، در كنفرانس WRC-15  تاكيد شد كه معيار عملكرد براي دريافت سيگنال‌هاي ADS-B توسط ماهواره نيز بايستي از سوي ايكائو بررسي شود.

"هولين ژائو" دبيركل ITU درباره تخصيص طيف فركانس براي سيستم پيگردي جهاني هواپيماها اظهار داشت: در رسيدن به اين توافق در كنفرانس WRC-15، اتحاديه جهاني ارتباطات، به انتظارات جامعه جهاني درخصوص مسأله مهم پيگردي جهاني هواپيماها در موعد مقرر پاسخ داده و از هيچ كوششي در جهت اصلاح سيستم پيگردي جهاني هواپيماها براي هواپيماهاي مسافربري دريغ نمي‌كند.

"فرانسيس رنسي" مدير بخش ارتباطات راديوئي ITU نيز گفت: تخصيص فركانسها براي دريافت سيگنال‌هاي ADS-B از هواپيما بوسيله ايستگاههاي فضائي، پيگردي به موقع هواپيما را در هر نقطه‌اي از جهان امكانپذير مي‌كند.

وي تاكيد كرد: ما به همكاري خود با سازمان بين‌المللي هواپيمائي كشوري (ايكائو) و ساير سازمانهاي بين‌المللي براي بالابردن ايمني در آسمان ادامه خواهيم بود. 

 سازمان هواپيمائي كشوري در جلسه ويژه خود در سال ۲۰۱۴ كه در مونترال كانادا در مورد پيگردي جهاني هواپيماها برگزار شد از ITU خواسته بود تخصيصهاي طيف فركانس مورد نياز ماهواره‌ها براي پشتيباني از نيازهاي هوانوردي پديد آمده را انجام دهد. در اكتبر سال ۲۰۱۴ نيز اجلاس كنفرانس سران مختار ITU در بوسان كره جنوبي به WRC-15 دستور داده بود موضوع پيگردي جهاني هواپيماها را در دستور كار خود بررسي كند.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت