img3
img4
 

تازه های فناوری اطلاعات و ارتباطات

28

حرکت به سوی نسل پنجم ارتباطات سیار با رشد تقاضا در بخش ترافیک دیتا، افزایش تعداد کاربران متصل به شبکه های سیار و همچنین تنوع سرویس ها و افزایش تقاضای کاربران برای کاربردهای جدید و دارای کیفیت بالاتر آغاز شد. اینترنت اشیاء، کاربردهای ارتباط ماشین به ماشین و داده های عظیم از محرک‌های اصلی نسل پنجم ارتباطات سیار می‌ باشند. از ویژگی‌های این نسل می‌توان به پوشش‌دهی بهتر، ظرفیت و قابلیت اطمینان بالاتر به همراه مصرف انرژی و تأخیر کمتر اشاره نمود. در حقیقت نسل پنجم، تحول بنیادی در شبکه‌های ارتباطی به‌شمار می‌آید، و اینترنت اشیا موضوع اصلی مطرح در این حوزه خواهد بود که به وسیله آن، همه اشیا در بستر اینترنت با هم در ارتباط خواهند بود.

از سال 2012 سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ ای در اروپا، آمریکا و کشورهای آسیایی در قالب پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی انجام گرفته است و نهادهای مختلفی از جمله دانشگاه ها، اپراتورها و شرکت های سازنده تجهیزات در اجرای این پروژه‌ها مشارکت فعال داشته اند.

در راستای این جریان فراگیر و جهانی، رگولاتورها نقش بسزایی در فراهم آوردن زمینه های ایجاد بازار رقابتی و نوآورانه خواهند داشت، امری که ایجاد فرصت های سرمایه گذاری یکسان را به همراه خواهد داشت. پرداختن به سایر موضوعات مهم در این فناوری ها نظیر ترغیب علاقه عمومی، امنیت و حریم شخصی افراد نیز توجه ویژه رگولاتورها را می طلبد.نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت